A progeszteron az egyik legfontosabb női hormon (az ösztrogén mellett). Szerepe van a megfelelő menstruációban, a terhesség kialakulásában és megtartásában egyaránt. Szexuálisan aktív szakaszban lévő nők petefészkében termelődik, jellemzően a menstruációs ciklus második felében, a luteinizáló hormonok (LH hormon) hatására.
A progeszteronnak van egy viszonylag alacsony szintje a szervezetben (peteéréskor). Ez a szint az ovulációt követően, ideális esetben ugrásszerűen megemelkedik, és amennyiben létrejött a terhesség, már nem is esik vissza. Ha nem következik be a megtermékenyülés, a progeszteron szintje lecsökken, menstruációt vált ki.
Amennyiben a progeszteron nem termelődik megfelelően minden menstruációs ciklusban, akkor beszélhetünk fiatalkori bő vérzésről, felnőttkori szabálytalan ciklusról, vagy akár meddőség kialakulásáról.
Progeszteron hiányt okozhat:
A túlzott ösztrogén-dominancia.
A szervezet hormonháztartásának felborulása: a progeszteronnal ellentétben „más hormonok termelődésére helyeződik a hangsúly” (pl. tesztoszteron).
A menupauza előtti években úgymond természetes a progeszteron szintjének a csökkenése.
Az időszakosan alkalmazott fogamzásgátlók beszedése (pl.: amit mondjuk 3 hétig kell szedni, majd 1 hétig szünetet tartani)
A túlzott cukorfogyasztás összefüggésben állhat a magas ösztrogén-dominanciával és a PMS tüneteivel.
Túlsúly esetén: a testzsír olyan enzimeket tartalmaz, amelyek elősegítik az ösztrogén nagyobb mértékű termelődését. Éppen ezért, aki minél túlsúlyosabb, annak több ösztrogént termel a szervezete, ez pedig már önmagában felboríthatja az ösztrogén-progeszteron optimális arányát.
A progeszteron hormon hiánya a szervezetben a teherbeesés nehézségén kívül más egyéb problémákat is okozhat, továbbá számos női problémával szintén összefüggésbe hozható: Premenstruációs panaszok, ödémák, mellfeszülés, szédülés, depresszió, csökkenő libidó stb.
A progeszteron hiányt egy egyszerű vérvétellel meg lehet állapítani, a kezelése pedig könnyen megoldható.
A progeszteron hiányának a hátterében számos tényező állhat. Például pajzsmirigy rendellenességek, inzulin rezisztencia, a mellékvese működési zavarai...
A pontos diagnózist követően diétával, D-vitamin pótlásával, gyógyteák, vagy például barátcserje készítmények fogyasztásával orvosolni lehet a problémát!” – véli Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa
Endometriózis esetén: Az endometriózis egy fájdalmas betegség. Akkor jelentkezik, mikor a méhnyálkahártya sejtjei a méhen kívül, a szervezet más részein is megtalálhatók. A méhen kívül hegszövetet képeznek. A nemi hormonok, mint amilyen a progeszteron is, stimulálják a sejteket a méhen kívül és belül egyaránt. A barátcserje bogyójának hormonális hatása segíthet enyhíteni az endometriózis alatt jelentkező fájdalmakat. A ’Maryland Egyetem Gyógyászati Központja’ napi 400 mg barátcserje fogyasztását (reggelente) javasolja női betegeinek.
A progeszteron a szervezetben jóval többet tehet annál, minthogy szabályozza a méhnyálkahártyát. Például:
Segíthet újjáépíteni a csontokat azáltal, hogy stimulálja az ’osteoblastokat’ (csontképző sejtek).
A vércukorszint szabályozója lehet, ezáltal megelőzi az éhséget és a sóvárgást.
Nyugtatólag hathat az agyműködésre, ellazít.
A barátcserje progeszteront szabályozó szerepe miatt férfiak számára is előnyös lehet. Ugyanis a férfi szervezet is termel némi progeszteront, ez a hormon előzi meg azt, hogy a tesztoszteron gyulladásos tesztoszteronná alakuljon. Különösen hatékony lehet azoknál a kamaszkorú fiataloknál, akik arcán pattanások, aknék, pirosas duzzadások éktelenkednek.
A progeszteronból állít elő egyébként a férfi szervezet tesztoszteron és kortikoszteroid hormonokat...
Zafír Barátcserje kapszula, 60 db |
= | 3.971 Ft |
Zafír Barátcserje kapszula, 3 x 60 db |
= | 11.321 Ft |
Zafír Barátcserje kapszula, 5 x 60 db |
= | 17.821 F |
2db / nap
3 - 4 kúra évente
3db / nap
3 - 4 kúra évente
3db / nap
3 - 4 kúra évente
Milyen problémáknál segít? Kiknek ajánlott a barátcserje fogyasztása?
Összes Barátcserje kérdés és válaszhoz továbbEgyensúlyozd ki a hormonok szintjét Barátcserjével segítségével.
Fokozd a petefészked teljesítményét Barátcserjével segítségével.
Flavonoidokflavonok, kaszticin
Iridoid gliozidokaukubin, agnuzid
Illóolajokkámfor
Alkaloidoknisindin
Terpenoidok15 ezer fajta, Diterpenoidok
Izomerekβ-farnesin, α-terpinil-acetát
Tovább a barátcserje összetevőihez